Залучення спецпідрозділів до проведення обшуку, напевно, найбільш болісна тема в питанні діяльності правоохоронних органів. Адже саме після таких «ефектних візитів» з компаній звільняються цінні кадри, а близькі та рідні довго перебувають в стресі та депресії.
Законодавство про спецназ
Залучення «спецназу» до проведення обшуків, завжди було предметом дискусій на державному та суспільному рівні. В результаті, до чинного Кримінального процесуального кодексу України було внесено ряд змін, покликаних подолати зловживання. А всередині СБУ, Національної Поліції, НАБУ, ДБР, Податкової міліції були розроблені та доведені до особового складу внутрішні адміністративні документи.
На даний час можна стверджувати, що зміни до кодексу, обговорення, внутрішні адміністративні розпорядження по відомствам, не дали очікуваного результату. «Маски шоу» як подорожували країною, так і подорожують.
Головною причиною такої ситуації є недосконалість норм процесуального кримінального законодавства. І навіть після внесення змін до КПК України, які в суспільстві називають «Маски шоу стоп», слідчі та прокурори приводять озброєних людей в масках на обшук без підстав на те. Кримінальний процесуальний кодекс України і на даний час не містить норми, яка чітко регулює порядок залучення спеціальних підрозділів до проведення обшуку. Читайте нас в соцмережах.Підпишіться, щоб бути в курсі усіх бізнес-новин.
Сам по собі процес розслідування кримінального злочину є процесом перевірки певних фактів і доводів, які вказують на його вчинення. Визначають їх самі слідчі та прокурори. Отже працівники правоохоронних органів роблять припущення, а потім перевіряють їх на достовірність. Так і випадку залучення оперативників у масках. Якщо працівники органу досудового розслідування роблять припущення, що по місцю проведення обшуку можуть існувати обставини, які унеможливлять його проведення, то обґрунтовано залучать. Але часто така обґрунтованість є виключно на їхню думку!LIGA360:СЛУЖБА БЕЗПЕКИКомплекс інформаційно-аналітичних продуктів для спеціалістів служби безпеки. Використовуйте унікальний модуль БІЗНЕС-РОЗВІДКА для зручної перевірки контрагентів та отримуйте автоматичні сповіщення про важливі зміни в діяльності компаній, що знаходяться на моніторингу
До кого приходить спецпідрозділ?
Логічно виникає питання: «А що реально спонукає слідчих до залучення людей в масках та зі зброєю до проведення обшуку?»
По-перше, варто виділити випадки, коли залучення спецпідрозділу є насправді доцільним, а саме: обшук поєднаний з затриманням небезпечного злочинця, групи злочинців, існування фізичної загрози працівникам правоохоронного органу, попередження знищення доказів під час затримання та огляду, попередження втечі осіб, які мають бути затримані та інші об’єктивні випадки.
Проте, нас всіх більше цікавить кілька питань:
- Чому «Маски шоу» приходять з обшуком до офісів компаній та робочих кабінетів?
- Чому в одні компанії вони приходять, а в інші ні?
- Чи є якась закономірність в цьому?
Візьму сміливість на себе дати відповідь на ці не зовсім очевидні питання. Аналізуючи обшуки, в яких я та відомі мені колеги приймали участь, стали помітним ряд закономірностей. Детальніше наведу нижче:
- Більша вірогідність участі спецпідрозділу в обшуку компанії, коли питання є резонансним, а кадри з його проведення стануть частиною публічного звіту про «ефективність» роботи певного правоохоронного органу.
- Також можна отримати «яскравий» обшук Вашого бізнесу, коли після отримання запиту від слідчого в порядку статті 93 КПК України, або ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів компанії, бізнес за допомогою своїх зв’язків намагається отримати інформацію від слідчого щодо ситуації з кримінальним провадженням. Тим самим, показавши свою стурбованість, а паралельно вказавши на ймовірну можливість корупційного вирішення питання. Отже правоохоронці, які мають на меті отримати неправомірну вигоду, розуміють, що варто тільки дотиснути.
- Якщо в правоохоронних колах відносно компанії існує інформація, що остання вирішує свої питання корупційним шляхом. В їх розумінні, якщо заплатили тоді, то заплатять і зараз. Треба лише створити видимість істотної проблеми. І тут наявність спецпідрозділу є незамінним інструментом.
- Наявність озброєної охорони в офісі. Саме так. Наявність занадто показної системи безпеки визначає, з великою ймовірністю, стане причиною участі спеціального підрозділу на обшуку.
- У випадку, коли персонал компанії не лояльний, або по своїй специфіці роботи не готовий до стресу, конкуренти можуть організувати «шоу». Це неминуче призведе до втрати цінних кадрів та конкурентної переваги опонентів. Така історія характерна для ІТ індустрії. Після агресивного обшуку з непідготовленим персоналом, ІТ-компанії втрачають частину персоналу, а відповідно і клієнтів.
Якщо на проблему дивитися глибше, то стає зрозумілим, що компанії своєю поведінкою самі провокують агресивні дії з боку правоохоронної системи. Проблема виникає, коли бізнес не хоче відстоювати свої права юридичним шляхом, а застосовує корупційні інструменти.
Набагато менше агресивних слідчих дій проводиться відносно тих компаній, які звикли захищатися в правовому полі та поєднувати це з якісною публічною позицією. При цьому вони чітко розуміють правомірність всіх своїх бізнес-процесів і готові говорити про них відкрито. Таке поле гри не зручне для здійснення для тиску на бізнес.Підготуватися до перевірки контролюючих органів допоможе ресурс “Мистецтво оборони” від ЛІГА:ЗАКОН
Що потрібно знати для оскарження?
Обставини залучення спецпідрозділу до проведення обшуків не сприймаються слідчими суддями та керівництвом правоохоронної системи, як порушення проведення слідчої дії, або фактом зловживання з боку слідчого чи прокурора. Адже останні все обґрунтовують наявними обставинами, які могли перешкодити досягненню мети слідчої дії.
Потрібно пам’ятати, що обшук згідно КПК України має проводитись під відео запис. А факти зловживання мають бути відображені адвокатом в зауваженнях до протоколу обшуку.
У випадку спричинення спецпідрозділом матеріальних збитків компанії під час обшуку, першочергово компанія має:
- Викликати поліцію та зафіксувати юридичний факт спричинення збитку.
- Невідкладно провести оцінку завданого збитку.
- В рамках відкритого кримінального провадження, отримати статус потерпілого та провести допит свідків.
Головним в даному алгоритмі є отримання розміру збитку. Далі все відбувається в загальному порядку для такого роду кримінальних проваджень.
Також обов’язковим та невідкладним є звернення до поліції у разі нанесення тілесних ушкоджень з боку організаторів обшуку.
З погляду практики підстави для участі спецпідрозділу на обшуку є абсолютно банальними. Реальні підстави для оскарження можуть виникнути, виключно, у випадку порушення ними фізичної недоторканості та спричинення збитку. Є і інші способи про, які пишуть юристи, але ресурс треба використовувати з метою отримання реального результату та раціонально.
Дмитро Онученко, адвокат, партнер Адвокатського об’єднання “ЮНІМАЙНДС”
Підготовлено спеціально для Платформи ЛІГА:ЗАКОН